Prečo začať s cvičením jogy

Cvičenie jogy prináša mnoho benefitov nielen pre naše telo, ale aj myseľ a ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom. Učiteľka jogy, Lenka Mináriková, nám porozprávala, na ktoré všetky oblasti života dokáže mať joga vplyv.

Lenka učí jogu vo Viedni od roku 2016. Pôvodným povolaním vedkyňa odišla do Rakúska za prácou. 10 rokov tu pracovala v oblasti lekárskej fyziky na Lekárskej univerzite. Počas tohto obdobia si však uvedomila, že chce pomáhať ostatným priamočiarejšie než len z laboratória v nemocnici. Joga pre ňu nie je len precvičovanie tela balansovaním na podložke. Chápe ju ako spôsob života, v ktorom pravidelné cvičenie jogy transformuje našu myseľ a ovplyvňuje naše každodenné správanie.

Ako si sa dostala k joge?

Väčšina ľudí vyhľadá jogu počas ťažkého obdobia vo svojom živote. V momente, keď si uvedomia, že život treba žiť naplno, alebo že treba spomaliť alebo zastaviť. Dlho som si myslela, že toto nebol môj prípad, a že joga ma našla náhodou. Neskôr som si však uvedomila, že som začala s jogou po tom, ako mi operovali endometriálnu cystu na vaječníku, ktorá mohla byť aj malígna a mohla znamenať, že budem mať endometriózu ako permanentnú diagnózu. S touto cystou som prekonala neuveriteľné bolesti, nielen fyzické, ale aj mentálne, keďže by som mohla prísť o celý vaječník, ak by som to podcenila a nešla k doktorovi vtedy, kedy som šla. Zjavne som toto spojenie potlačila preto, že môj zdravotný stav sa po operácii vrátil do normálu a po dobratí posledných liekov som už nemala žiadne problémy.

S jogou som začala doma takým moderným spôsobom: stiahla som si appku, v ktorej boli krátke hodiny a raz do týždňa som si zacvičila.

Prečo by si odporúčala ľuďom cvičiť jogu? Aké benefity im môže priniesť, ktoré priniesla tebe?

Joga nie je vlastne len cvičenie, či asány (pozície), ale je to celá filozofia a spôsob života. Ľudia si možno sami neuvedomia, že joga im prináša viac ako pohyb. Taká klasická hodina na západe začína dychom a uvedomením si nášho tela a mysle a končí sa tým, že sa uvoľníme a snažíme sa odovzdať sa tomu čo sa udialo a udeje. Prináša do života to, čo ostatné živočíchy robia automaticky: trochu pohybu, kompletné uvoľnenie, ak sa nič nedeje a zbavenie sa toho, čo nám neslúži. Ale aj to, ako nebyť príliš naviazaný na to, čo si ceníme. Ono joga je vlastne zbavenie sa toho, čo našu myseľ vyvádza z rovnováhy.

Benefity závisia od typu jogy, ktorý praktizujeme. Joga môže byť veľmi fyzická, vtedy bude benefitovať telo, ktoré zosilnie a nájde znova rozsah pohybu. A pohyb prospieva aj mozgu. My si väčšinou myslíme, že mozog máme na myslenie a na rozhodovanie, avšak z fyziologického hľadiska sa väčšina mozgu zaoberá práve pohybom. Opäť sa vrátim k ostatným živočíchom – mozog a nervová sústava je práve to, čo rastliny nemajú a to preto, že rastliny sa nepotrebujú hýbať tak rýchlo ako zvieratá. Pohybom sa celá nervová sústava prekrví, vytvoria sa nové nervové spojenia a obnovia staré a to zasiahne aj tu malinkú časť mozgu, kde sídlia vyššie kognitívne schopnosti – to, kde si uvedomujeme, kto sme a ako vidíme svet.

Joga môže ale zároveň byť aj taká, že si sadneme a dýchame, alebo aj že robíme všedné veci s uvedomením si a maximálnou koncentráciou.

Joga mne rozhodne na začiatku pomohla s tým, že som sa cítila lepšie vo svojom tele. Človek zistí, že táto schránka, ktorú voláme telo, vie byť silná a flexibilná a postupom času dokáže veci, o ktorých sme si predtým nemysleli, že sú možné. Joga ma naučila, ako si byť vedomou môjho dychu a ako dychom ovplyvniť to, ako sa cítim a snáď aj to, ako byť lepším človekom na tejto planéte. Dychom vieme znova zaktivovať práve tie vyššie kognitívne centrá, v podstate tú časť mozgu, ktorou rozmýšľame, v prípade, že sa zablokoval prístup kvôli akútnemu stresu. Tak napríklad, vieme lepšie reagovať pod tlakom. A zároveň ma joga naučila, že v živote si vyberáme našu cestu len my sami.

Ako by mal začať s jogou niekto, kto ju nikdy predtým necvičil?

Ako začať s jogou? Určite nečakať na lepšie podmienky, alebo viac času, ale začať teraz. V dnešnej dobe máme priamo neobmedzený prístup. Joga je všade, aj zadarmo na internete. Na vytvorenie si návyku pravidelnej praxe si stačí na začiatku vybrať jeden večer v týždni, kedy si povieme, že vtedy budeme chodiť na hodinu do fitka alebo jogového štúdia; alebo doma oznámime, že potrebujeme chvíľku osamote, aby sme mohli mať nerušenú prax. Ak nám nesadne učiteľ alebo štýl, treba skúsiť iný a iného učiteľa. Alebo aj vyskúšať toho istého učiteľa znova a znova a možno zistíme, že náš prvý dojem bol klamlivý. Ideálne je, samozrejme, začať s hodinami pre začiatočníkov.

Ako vyzerá tvoja denná starostlivosť o tvoju pokožku/pleť?

Presne ako jogová prax, ktorá dodáva môjmu telu a mysli zdravie, silu a pokoru. Starostlivosť o pleť je pre mňa každodenný rituál, vďaka ktorému sa cítim, že je o mňa postarané. Ráno a večer si vždy pleť dôkladne očistím jemným prípravkom, niekedy aj dva krát pomocou jedného prípravku založeného na vodnej báze a jedného na olejovej. Toto mi posledné roky pomáha zabrániť tvoreniu vyrážok, ale viem, že nie každému takéto časté čistenie sadne. Potom pleť tonizujem sprejom na vodnej báze, hydratujem olejom a ráno vždy nanesiem jemnú vrstvu krému s ochranným faktorom a večer nanášam naopak krém na regeneráciu. Plus milujem prípravky, ktoré sú špeciálne na oči. Masírovanie si očného okolia gélom vyvoláva vo mne veľmi príjemné pocity a je to môj najobľúbenejší beauty rituál.

Na telo si nanášam olej/krém vždy po kúpaní a prípadne počas dňa, ak je určitá časť mojej pleti extrémne suchá.

Zároveň sa mi v poslednej dobe vyplatilo krémovať si chodidlá dva krát denne, a prvý krát v živote (mám 36 rokov) sa mi podarilo zbaviť sa popraskanej koži na pätách.

Čím sa riadiš pri výbere kozmetiky?

Pri výbere kozmetiky a v podstate všetkého, čo konzumujem, sa pozerám celkovo na značku ako takú. Chcem, aby tá značka mala podobné etické zmýšľanie ako mám ja a aké je v joge. Prvým známym etickým princípom jogy je neubližovať alebo ahimsa. A to platí od neubližovania prírode a zvieratám, cez neubližovanie ľuďom, ktorí pre značku pracujú, až po mňa samotnú a ostatných, ktorí tú kozmetiku používajú. Navyše žijeme v spoločnosti, ktorá bohužiaľ stále neumožňuje rovnocennosť medzi ľuďmi, určití ľudia sú považovaní za menejcenných len pre ich pohlavie, ktoré im bolo pridelené, alebo ktoré sami cítia, že sa s ním stotožňujú, pre ich sexuálnu orientáciu, farbu pleti, alebo pre to, v ktorej krajine sa narodili. A značky, ktoré sa snažia okrem etickej výroby aj o podporu tých, ktorí našu podporu potrebujú, sú mi k srdcu bližšie.

Do toho patrí aj značka Mylo, ktorá bola založená ženou, a podporuje iné ženy, tým, že ich zamestnáva, férovo sa k ním správa, pochádza z malej krajiny, kde založiť a udržať úspešnú firmu nie je práve najľahšie a svojimi výrobkami neubližuje zbytočne prírode a ani zvieratám.

Pripravila: Petra Vagaská
Foto: www.petrarjabinin.com a archív Lenky Minárikovej

naspäť na Blog

Pridaj komentár