Nikotínamid v kozmetike

Nikotínamid, alebo aj Vitamín B3, sa stal veľmi obľúbenou zložkou v produktoch starostlivosti o pleť, a pokiaľ sa o túto oblasť zaujímate dôkladnejšie, už ste sa s týmto výrazom určite stretli. Známy je tiež pod názvom niacínamid/niacín. Tento šikovný pomocník dokáže veľmi zjednodušiť vašu každodennú beauty rutinu, lebo máloktorá kozmetická zložka má toľko pozitívnych vplyvov na vašu pleť ako práve nikotínamid.

Nikotínamid je forma vitamínu B3. Je to vo vode rozpustný vitamín a esenciálna výživná látka potrebná pre mnoho telesných funkcií, napríklad pre riadne fungovanie mozgu, zažívania a nervového systému. Pomáha našim bunkám poskytovať energiu, aby mohli efektívne pracovať, hrá dôležitú úlohu v opravách DNA a vďaka svojim mnohým blahodarným účinkom si získal obľubu aj ako prísada starostlivosti o pleť.

Ako teda nikotínamid pleti prospieva?

Znižuje tvorbu kožného mazu, znižuje zápal a znižuje počet akné papuliek a pustuliek (chutný názov). Výskumy ukázali význam nikotínamidu aj v kozmetike pre zrelú pleť. Posilňuje sa bariérová funkcia kože, znižuje sa strata vody – to má pozitívny vplyv aj na neurodermitickú pokožku, najmä preto, že nikotínamid je veľmi dobre tolerovaný. V starostlivosti o zrelú pokožku sa redukujú vrásky a pigmentové škvrny a zvyšuje sa elasticita pokožky.

V kozmetike sa nikotínamid používa v koncentráciách od 1% (toner) po 5% (sérum na aknóznu alebo zrelú pleť).

Kozmetické účinky 5% koncentrácie nikotínamidu (nájdete v produkte Inovať)

  • vyhladzuje pokožku, znižuje pigmentové škvrny, podporuje pružnosť pokožky
  • reguluje tvorbu kožného tuku, má protizápalové účinky
  • podporuje funkciu bariéry pokožky, znižuje stratu vlhkosti
  • obzvlášť dobre tolerovaný, vhodný aj na neurodermatitídu

Účinky nikotínamidu sme odskúšali aj v praxi

Niki trápia problémy s pokožkou typické pre tínedžersky vek, zvýšená produkcia kožného mazu, vyrážky a zapálené vriedky, šupinatenie a mdlá pleť. Pri našom stretnutí sme jej odporučili zaradiť do každodennej beauty rutiny odličovacie a čistiace mlieko Moissanit, hydratačné sérum s obsahom nikotínamidu Inovať, pleťový olej Olivín a 2x do týždňa pleťovú masku Láva. Po mesiaci sme sa stretli znova a boli sme zvedaví, ako sa jej pleti darí 😊

„Moja pleť bola veľmi problematická a nepomáhali mi ani antibiotiká od kožnej lekárky. Rozhodla som sa teda vyskúšať prírodnú kozmetiku. Hydratačný gél Inovať používam každý večer po umytí a vyčistení tváre, má príjemnú vôňu a rýchlo sa vstrebáva do pokožky. Pri pravidelnom používaní sa moja pleť zlepšila natoľko, že nemám problém ísť do mesta bez mejkapu. Je menej mastná a póry sú menej viditeľné. Pleti naozaj stačí málo, aby bola zdravá a pekná. Pri Inovati a celkovo prírodnej kozmetike už plánujem ostať.“

Pripravila: Petra Šafáriková

Foto: www.petrarjabinin.com

Zdroje:

1) Heike Käser, 2010, “Naturkosmetische Rohstoffe“, Linz, Freya Verlag, 3. vydanie 2012

2) Dr. Damjan Janeš, Dr. Nina Kočevar Glavač, 2018, “Modern cosmetics”, Velenje, Širimo dobro besedo, 1. vydanie

naspäť na Blog

Pridaj komentár