Črevný mikrobióm, základ nášho zdravia

V Mylo sa kožnému mikrobiómu venujeme už nejaký čas a aj rad našich produktov je vyvinutý tak, aby bol k mikrobiómu kože priateľský a podporoval jeho funkciu. Neoddeliteľnou súčasťou zdravia pokožky je aj mikrobióm nachádzajúci sa v črevách, na ktorý sme sa opýtali známeho odborníka.

Téme mikrobiómu sa v posledných rokoch venuje veľká pozornosť a dôvody sú zrejmé. Ukázalo sa, že mikrobiologické zloženie v črevách toho ovplyvňuje oveľa viac ako len imunitu. Dokáže mať vplyv na naše celkové fyzické a dokonca aj psychické zdravie. Dostala sa mi do rúk kniha Zdravie bez liekov od uznávaného gastroenterológa, doc. MUDr. Ladislava Kuželu, PhD., MPH, kde popisuje ako funguje celý tento vnútorný svet zložený z mikroorganizmov. Zaujala ma na toľko, že sme sa v Mylo rozhodli osloviť ho na krátky rozhovor, v ktorom by stručne vysvetlil ako sa o našich črevných priateľov starať.

Pán doktor, mohli by ste nám v krátkosti vysvetliť, čo to vlastne ten črevný mikrobióm je a kde sa nachádza?
Na úvod musím povedať, že okrem pojmu mikrobióm ste sa určite stretli aj s pojmom mikrobiota. Sú to dve prelínajúce sa definície, pri ktorých existujú síce malé ale patričné rozdiely. Mikrobiota sú „chrobáky žijúce v hrubom čreve“ a mikrobióm označuje „chrobáky a ich gény žijúce v hrubom čreve“. V našich črevách máme 39 trilión mikróbov, ktoré sú tvorené z 5-tich typov mikroorganizmov. Zahŕňajú ich baktérie, kvasinky/huby, parazity, vírusy a archebaktérie (po novom archea). Tieto všetky žijú v harmónií, rovnováhe medzi sebou ako aj s nami a čo je najdôležitejšie, všetky majú svoj význam. Väčšinu mikróbov tvoria v našich črevách baktérie. V črevách máme okolo 1000 baktérií z celkového existujúceho počtu, ktorý sa odhaduje niekde medzi 15 a 36 tisíc. A ak je všetko v poriadku, v našom hrubom čreve žije v harmónií doslova celá komunita mikróbov.

Ako tieto mikróby ovplyvňujú naše fyzické a psychické zdravie?
Majú početné účinky o ktorých si povieme nižšie.
• Črevný mikrobióm dokáže vytvoriť tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú a v niektorých prípadoch sú doslova veľmi podstatné pre trávenie všetkých troch základných živín (uhľohydrátov, tukov a bielkovín). Pomáhajú teda, aby sa jedlo správne rozložilo a takto sa živiny dostali do nášho tela.

• Vie vytvárať mastné kyseliny s krátkym reťazcom (najsilnejšia hojaca živina, aká v prírode môže byť), ktoré sú nesmierne dôležité pre správne fungovanie trávenia, imunitného systému a metabolizmu, aktivujú polyfenoly (skupinu hlavných antioxydantov, ktoré ochraňujú bunkové membrány a DNA), tvoria B vitamín, vitamín K, ako aj iné. Inými slovami tvoria živiny, ktoré nám vedia pomáhať.

• Vie tvoriť hormóny, ktoré nám dajú vedieť kedy máme prestať jesť (hormóny sýtosti).

• Taktiež pomáha pri regulácií črevnej hybnosti (motility) a citlivosti (senzitivity). Toto vysvetľuje, prečo pri dobre fungujúcom črevnom mikrobióme nemáme príznaky, ako sú napr. nutkanie na zvracanie (nauzeu), hnačku, zápchu alebo bolesť brucha.

• A dokáže z jedla vyprodukovať aj tzv. signálne molekuly (molekuly, ktorých funkciou je prenos alebo sprostredkovanie informácie v bunke alebo organizme). Tieto sa dostávajú do krvného obehu, následne do celého tela a môžu takto vplývať aj na naše mentálne zdravie.

Ktoré potraviny sú pre zdravý črevný mikrobióm prospešné a ktoré by sme mali v našej strave skôr obmedziť?
Najlepšie o našom zdraví vypovedá zdravý mikrobióm, ktorý je „nakŕmený“ stravou pozostávajúcou z čo najrôznorodejších rastlín. Teda dôležité pre dobré črevné zdravie je, aby sme jedli čo najrozmanitejšiu rastlinnú vlákninu. Čiže nie je to o tom, aby sme si denne rátali koľko gramov vlákniny zjeme, ale je to o tom, aby vláknina prijatá v našej strave bola z čo najrozmanitejších zdrojov. Konkrétne sa ukázalo, že najlepšie dosiahneme zdravé črevo (optimálnu črevnú mikrobiotu) vtedy, ak konzumujeme 30 a viac rastlinných produktov za týždeň. Iba tak dosiahneme to, že črevný mikrobióm sa stane čo najrozmanitejším a tak dokáže plniť všetky jeho zázračné účinky na naše zdravie. Čiže ide doslova o pestrosť prijatých rastlín pomáhajúca pri vytvorení čo najrozmanitejšej črevnej mikrobioty, ktorá sa ukázala ako zdraviu najprospešnejšia.

Štúdie zároveň ukázali, že ak sa pridá do stravy procesovaná potravina, myslí sa tým aj rastlina, ktorá bola vopred priemyselne spracovaná, upravená soľou, cukrom, resp. prídavnými látkami (čo inými slovami značí, že bola „pripravená“ na to, aby na poličke v obchode vydržala týždne, mesiace…), tak tento typ stravy je jednoznačne spojený s nárastom „zlých“ mikróbov v čreve (tvoriacich chronický zápal). Keby sme teda ultraprocesované potraviny nahradili tým, čo robí črevný mikrobióm šťastným a tým pádom nás ľudí robí zdravými, to značí keby sme namiesto ultraprocesovaného jedla konzumovali viac ovocia, zeleniny, orechov, celozrnných produktov…, užívali by sme si nielen väčšiu rozmanitosť jedál a chutí, ale aj z toho vyplývajúci zdravotný benefit.

Pripravila: Petra Vagaská
Viac informácií: www.kuzela.sk

naspäť na Blog

Pridaj komentár