6 krokov, ako pripraviť pokožku na leto

V lete dostáva naša pokožka veľa dobrého, poriadne dávky vitamínu D a nie je uväznená pod vrstvami šatstva. Je však aj oveľa viac namáhaná a vysušená, za čo môže prehnané opaľovanie v kombinácii s vodou a klimatizované priestory. Ako teda pripraviť pleť na leto, aby aj na jeho konci bola krásna, zdravá a svieža?

1. Ľahká strava plná antioxidantov a vitamínov

To, že náš jedálniček sa prejavuje aj na pokožke, sme si povedali už veľakrát a letné obdobie nie je žiadnou výnimkou. Jeho základom by teda mala byť čerstvá zelenina a ovocie bohaté na antioxidanty. Vďaka nim môže pleť účinnejšie čeliť negatívnym vplyvom. Návod, ako sa v lete stravovať, nájdete aj v našom staršom článku „Čo v lete jesť, aby bola naša pleť zdravá a svieža“.

2. Vlažná voda

V lete sa pokožka viac vysušuje a ak sa sprchujeme príliš horúcou vodou, veľmi jej tým nepomáhame. Naopak ju ešte viac vysušujeme a zmenšujeme tým prirodzenú ochrannú bariéru. Horúca voda môže dokonca spôsobiť jemné nepekné šupinky, preto si radšej doprajme takzvanú „letnú sprchu“. Okrem priaznivého vplyvu na pokožku nás navyše dokáže vlažná (nie studená) voda aj parádne osviežiť v horúcich letných dňoch.

3. Exfoliácia

Po zime môže byť pleť sivá, unavená a ako bez života. Môžu za to odumreté kožné bunky, ktoré sa na povrchu tela hromadia a vytvárajú šedý nádych. Kvôli nim sa tiež pokožka nemôže začať pekne sfarbovať do bronzového nádychu pri opaľovaní, pretože melanocyty – bunky tvoriace pigment melanín zodpovedný za opálenie, nie sú dostatočne stimulované slnečným žiarením. V rámci prípravy pokožky na opaľovanie by sme preto mali najskôr použiť jemný píling, ktorým šupinky starej kože odstránime. Na jemný píling tváre sú ideálne naše produkty GaiaLáva, ktoré sú maska a píling v jednom. Na telo je určené pílingové mydlo Žienka domáca so zrnkami maku a s jemnejšími zrnkami vanilkového struku Levanduľová vanilka. Veľmi vhodné sú aj zrnká epsomskej soli, ktoré nájdete v exoticky voňajúcom telovom pílingu Citrín. Takýto mechanický píling zlepší mikrocirkuláciu v pokožke a zanechá ju hebkú na dotyk so sviežim vzhľadom.

4. Prípravky s vitamínom C

Vitamín C má pre pokožku širokú škálu benefitov a leto je najvhodnejšie obdobie zaradiť ho do každodennej starostlivosti o pleť. Rozjasňuje pleť, zjednocuje jej tón a popri tom zmierňuje hyperpigmentácie, vrásky a jazvy po akné. Potláča tvorbu melanínu v koži, vďaka čomu pigmentácie postupne blednú a zabraňuje tomu, aby sa nové vytvorili. Zároveň chráni pleť pred oxidačným stresom – neutralizuje voľné radikály, podporuje tvorbu kolagénu a elastínu. Je ako obranný štít, vďaka ktorému sa koža cíti a vyzerá lepšie. Keď sa k nemu ešte pridajú karotenoidy, provitamín A a D3, vitamín E a kyselina ferulová, ktoré obsahuje ochranný pleťový olej Ava+, pleť dostane zložky najviac potrebné na to, aby sa stala odolnejšou v náročnom letnom období. Vitamín C posilňuje epidermu, to však neznamená, že krémy a séra s vitamínom C sú náhradou opaľovacích prípravkov s ochranným faktorom!

5. Používajte SPF

Internet je každý rok s príchodom leta zahltený priam magickým SPF z malinového, mrkvového či kokosového oleja a mnohých ďalších. V skutočnosti tento mýtus vznikol z veľmi úsmevného testovania opaľovacieho krému v Indii, ktorý mal v zložení aj Oxid zink. Rastlinné oleje a maslá nemajú vedecky potvrdený žiadny ochranný faktor. Samotný rastlinný olej nie je dostatočnou ochranou pred slnečným žiarením. Sú skvelou doplnkovou starostlivosťou pred alebo po opaľovaní, ale nie ako samostatná ochrana počas vystavovaniu sa slnečnému žiareniu.

6. Ošetrenie po opaľovaní a hydratácia

Prirodzenou reakciou kože, ako sa vysporiadať s nadmerným prísunom UVA a UVB žiarenia, je, že svoju najvrchnejšiu vrstvu začne zosilňovať. K zosilňovaniu kože dochádza postupne častým opaľovaním. Preto najlepším spôsobom ako predísť zhrubnutiu pokožky a pre dosiahnutie celistvejšieho a rýchlejšieho opálenia je udržiavať pokožku neustále hydratovanú. Na ošetrenie pokožky po opaľovaní, kúpaní alebo na suchú pleť sa výborne hodí olejové sérum Prebudenie, bohaté na antioxidanty, ktoré obnoví rovnováhu pokožky, zlepší regeneráciu, dodá jej pružnosť a nezanechá na nej mastný film. Pribaľte si ho do tašky pred každou cestou na kúpalisko alebo na pláž.

Pripravila: Petra Vagaská

Foto: www.petrarjabinin.com

Zdroje:

Robert Tisserand; Essential Oils for Healthy Skin

Caroline Hirons; SKIN CARE, The Ultimate No – Nonsense Guide

Philippa Buck; AROMADERMATOLOGY; Aromatherapy in the treatment and care of common skin conditions

naspäť na Blog

Pridaj komentár