Prečo je potrebná hydratácia pokožky

Jedna z najdôležitejších vecí, ako si udržať zdravú pleť so sviežim vzhľadom, je dostatočne ju hydratovať. Na túto tému sme sa zhovárali aj s dermatovenerologičkou, Petrou Kňažekovou. 

S dehydratáciou pleti sa môže stretnúť každý, bez ohľadu na typ pleti. Nedostatkom vody v pokožke môže trpieť rovnako suchá pleť, ako aj mastná alebo zmiešaná. Prejavuje sa to pocitom napätia, svrbenia, štípania. Môžeme pozorovať aj začervenanie a tvorbu suchých drsných miest. Takýto narušený povrch sa ľahko stane vstupnou bránou pre rôzne škodliviny a infekcie. Preto je dostatočná hydratácia alfou a omegou zdravej pokožky.

Na to, ako docieliť zdravú, hydratovanú pleť so sviežim vzhľadom, sme sa pýtali aj odborníčky. Petra Kňažeková je vyštudovaná dermatovenerologička, ktorá si dokáže pri diagnostikovaní spájať súvislosti. Prepája najnovšie poznatky s pradávnymi overenými metódami, osobnou skúsenosťou a intuíciou. Riadi sa mottom, že „pravá krása a spokojnosť vychádza zvnútra, a vždy sa ukáže na tvári“. Na svojom blogu www.petraknazekova.sk ponúka veľa rád z oblasti starostlivosti o pokožku a k svojím článkom si prizýva aj iných popredných česko-slovenských dermatológov. Podporuje mladých ľudí v ich ceste stať lekármi a snaží sa šíriť dôležité informácie o prevencii a starostlivosti o zdravie.

Do akej miery je dôležitá hydratácia pleti? Môžu vzniknúť nejaké kožné problémy, ak nie je pokožka dostatočne hydratovaná?

Hydratácia pleti je jeden z najdôležitejších ukazovateľov zdravia a stavu našej pokožky.  Pleť, ktorá je správne hydratovaná, pôsobí zdravšie, správne funguje, rýchlejšie sa hojí. Aj pri už existujúcich kožných ochoreniach, kde je porušená kožná bariéra, ako je napr. ekzém, hrá pravidelné premasťovanie a hydratácia veľmi významnú úlohu v prevencii zhoršenia stavu. Nesprávna starostlivosť a nedostatočná hydratácia pleti môže spôsobiť citlivosť a náchylnosť k niektorým kožným ochoreniam či reakciám.

Potrebuje hydratovať iba suchá pleť, alebo každá (aj mastná)?

Hydratovať potrebuje každý typ pokožky. Verím, že už sa darí vyvracať mýtus, že mastná pleť sa nemá hydratovať. Je to práve naopak. Nielen pri suchej, ale aj pri mastnej pleti je hydratácia základ. Na správne hojenie, regeneráciu a funkciu kože.

Ktoré zložky v kozmetike (ich aplikácia a v akej forme) zaručia dostatočnú hydratáciu pleti?

Neexistuje jednotný návod pre všetkých. Na začiatok je dôležité vedieť typ vašej pleti, brať do úvahy kožné ochorenia a tomu prispôsobiť starostlivosť. Tiež s pribúdajúcim vekom koža stráca pružnosť, horšie regeneruje, vysušuje sa, ubúda v nej kolagén a ďalšie látky. Veľmi zjednodušene povedané, zložky v kozmetike ako humektanty, emolienty a  okluzíva slúžia primárne na hydratáciu, zníženie transepidermálnej straty vody a na uzamknutie vlahy v pokožke. Množstvo produktov obsahuje v rozličnej miere všetky tieto zložky.  Niektoré obsahujú viac humektantov, iné viac emolientov, či okluzantov. Každej pleti však bude vyhovovať iný typ a forma produktu. Suchá pleť znesie výživnejšie mastnejšie krémy, mastnejšia pleť má radšej ľahšie formy krému, či gélu. Niekto preferuje hydratačné séra, toniká, masky. Dnes je k dispozícii široká škála produktov,  ktoré majú hydratačný efekt. Treba hľadať a skúšať, čo vyhovuje práve vám a keď to nájdete, používať produkty pravidelne, aby sa docielila adekvátna hydratácia.

Vieme, že stav pleti ovplyvňuje aj životný štýl a genetika. Do akej miery ho vie ovplyvniť kozmetika?

Naša koža je zrkadlo nášho vnútorného a vonkajšieho sveta. Je naozaj dôležité sa nielen na zdravie kože pozerať komplexne a tak k nemu pristupovať. Genetika a životný štýl sú dôležité, kozmetika je však tiež významnou súčasťou celej skladačky. Ide to ruka v ruke. Ak budem v neustálom strese, málo spať a nepravidelne sa stravovať, ale moja kozmetická rutina bude dokonalá, pleť mi to nezachráni. A naopak, ak budem mať skvelý životný štýl, ale o pleť sa nesprávne starať a používať nevhodné produkty, môžem jej uškodiť. Treba hľadať zdravú mieru a nespoliehať sa len na jednu vec, vedome sa starať o svoje fyzické a duševné zdravie  a vidieť naše telo, myseľ a dušu ako spolupracujúci celok. Neexistujú zázračné skratky.

Aký máte vy vzťah k prírodnej kozmetike, používate nejakú?

Mám kladný vzťah k akejkoľvek funkčnej, príjemnej kozmetike. Mám svoje obľúbené značky prírodnej kozmetiky, najmä tej česko-slovenskej. Dávam si však pozor na zloženie a vyberám si, čo mi vyhovuje. Dnes už nie je tajomstvom, že nie všetko, čo sa prezentuje ako prírodné, má aj naozaj čisté zodpovedajúce zloženie.  Na druhej strane, chémia je všade okolo nás, aj voda či soľ majú svoj chemický vzorec.  Zaujíma ma komplexnosť značky, filozofia, proces výroby aj obaly, v ktorých kozmetiku nájdem.

MUDr. Petra Kňažeková, www.petraknazekova.sk, @doktorkouzlasky

 

Pripravila: Petra Vagaská

Foto: Veronika Ragan, Nora a Jakub

naspäť na Blog

Pridaj komentár