Mylo kozmetika v období tehotenstva a dojčenia

Otázka, či počas tehotenstva a dojčenia používať prírodnú kozmetiku s obsahom esenciálnych olejov, trápi mnohé ženy. Preto sme pre vás pripravili článok, ako je to s esenciálnymi olejmi obsiahnutými v prírodných produktoch určených na starostlivosť o pleť a telo.

Koľko esenciálneho oleja použiť

Esenciálne oleje sú organické látky rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou a zložením. Na ich výrobu sa používajú rôzne čerstvé alebo sušené časti rastlín. Vyrábajú sa destiláciou alebo lisovaním. Esenciálne oleje sú silné chemické látky a môžu uškodiť, ak sa nepoužívajú s náležitou informovanosťou. Stojí za zmienku, že esenciálne oleje sú približne 100-krát koncentrovanejšie v pomere k obsahu v čerstvej rastline. Priemerný výťažok esenciálneho oleja z rastlín je asi 1%.

Ak používate esenciálne oleje v racionálnej miere počas tehotenstva, vedia vám pomôcť v udržiavaní zdravého stavu pokožky. Pri dodržiavaní tradičného prístupu v aromadermatológii, založenom na nízkom a bezpečnom obsahu esenciálnych olejov pri aplikácii na pokožku, je riziko zanedbateľné. Esenciálne oleje sa môžu bezpečne používať na zlepšenie pohody ako súčasť zdravého životného štýlu.

Ako esenciálne olej používať

Esenciálny olej je v tuku rozpustná látka (lipofilná). Uprednostňuje teda prostredie bohaté na tuky-lipidy. Esenciálny olej si nikdy nenanášame na kožu bez toho, aby sme ho predtým nerozpustili v médiu, ktorým môže byť gél, olej, emulzia. Je to jeden z predpokladov, ako sa vyhnúť alergickej reakcii alebo podráždeniu. Platí všeobecné pravidlo, že na každodenné použitie by obsah esenciálneho oleja v médiu nemal presiahnuť 2%. Je to však všeobecné pravidlo a je na mieste sa na obsah jednotlivých zložiek esenciálneho oleja pozrieť individuálne. Akonáhle príde k aplikácii na pokožku, začne prebiehať interakcie pokožky s látkou, ktorú na pokožke máme. To, aké percento sa absorbuje do pokožky, ovplyvňuje nie len použité médium, typ esenciálneho oleja, ale aj miesto aplikácie, stav pokožky, pohlavie, vek, atď. Spolu s rastom popularity používania esenciálnych olejov rastie aj výskyt nežiadúcich účinkov, čo súvisí s nedostatočnou informovanosťou o bezpečnom dávkovaní. Viditeľnými nežiadúcimi účinkami sú alergické reakcie alebo kožné podráždenia.

Objem esenciálnych olejov v Mylo kozmetike

V Mylo kozmetike je obsah jednotlivých esenciálnych olejov navrhnutý tak, aby rešpektoval doterajšie zistenia z ich dlhej histórie používania a zároveň zohľadnil stanovené maximálne limity pri aplikácii na pokožku. Informácie čerpáme z odbornej literatúry, ktorá vznikla dlhoročným zbieraním informácií o používaní esenciálnych olejov. Pri stanovenom spôsobe použitia (aplikácia na pokožku a dodržiavania dávkovania) je použitie Mylo produktov v tehotenstve bez anamnézy bezpečné. Tehotenské bruško odporúčame natierať krémom Oh la la!, ktorý dodá napínajúcej sa pokožke bruška intenzívnu výživu a pri pravidelnom používaní zvyšuje jej pružnosť, takže zabraňuje tvorbe strií. Esenciálny olej z levandule úzkolistej obsiahnutý v kréme môžete bezpečne používať nielen v tehotenstve, ale aj v období kojenia.

Kedy si dať na esenciálne oleje pozor

Zvýšenú opatrnosť pri používaní esenciálnych olejov odporúčame pri liekovej kontraindikácii, v tehotenstve, pri oslabenej funkcie pečene a neurologických problémoch a pri výskyte alergií. Ak patríte do vyššie spomenutej skupiny, je na mieste sa poradiť s lekárom. Najzraniteľnejšou skupinou sú deti do 6 rokov. Pre nich je vhodná len malá skupina esenciálnych olejov a s nižším dávkovaním. Pre deti má Mylo vo svojej ponuke balzamy Luna a už spomínaný krém Oh la la!

Výnimkou pre túto vyššie spomenutú skupinu sú esenciálne oleje vo vodou zmývateľných produktoch ako mydlo, šampón… Pri týchto typoch výrobkov sa absorbuje do tela iba minimálne množstvo esenciálneho olej, preto nie je potrebné sa im absolútne vyhýbať.

Produkt Mätová fialka neodporúčame používať v období dojčenia kvôli obsah mentolu, ktorý môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest dieťatka.

Pripravila: Barbora Gažová

Foto: www.petrarjabinin.com

Použitá literatúra:

1) Bensouilah, J., Philippa, B., 2006. Aromadermatology, Redcliffe Publishing Ltd., Oxford.

2) Tisserand, R., 2014. Essential oil safety. Churchill Livingstone Elsevier, China.

3) Battaglia, S., 1997. The complete guide to aromatherapy. The Perfect Potion, Virginia, Queensland.

naspäť na Blog

Pridaj komentár