Starnutie pokožky pôsobením UV žiarenia a voľných radikálov

Naša koža plní ochrannú funkciu, chráni nás pred vonkajšími vplyvmi z okolia, reguluje teplotu a vnímame vďaka nej hmatové impulzy. To, že pokožka starne, je prirodzený proces, ktorý sa snažíme zvrátiť najmä používaním kozmetiky. Mali by sme si však uvedomiť, že na starnutie má vo veľkej miere vplyv aj životný štýl, stres, alkohol, fajčenie, genetika a to, ako sa chránime pred UV žiarením.

To, že pokožka starne, spoznáme podľa toho, že začne byť suchšia, zvýši sa jej pigmentácia, začnú sa objavovať jemné vrásky a stráca elasticitu a pevnosť, pretože v nej ubúda kolagén a elastín. Môže začať postupne hrubnúť alebo sa ztenšovať. Tieto prejavy starnutia je možné ovplyvniť napríklad zamedzením aktivity enzýmu v pokožke, ktorý rozkladá elastín a kolagén alebo podporou antioxidačnej aktivity v pokožke. Pýtate sa, čo to je antioxidačná aktivita?

Určite sa za posledné roky stretli s pojmami ako oxidačný stres, oxidanty alebo voľné radikály. Sú to nestabilné molekuly z nášho okolia, ktoré ničia bunky v pokožke. Ich aktivitu môžeme zamedziť používaním antioxidantov alebo podporou pôsobenia antioxidačných enzýmov. t.j. bunkových enzýmov, produkuje ich naše telo, vekom produkcia klesá, ich úlohou je premieňanie voľných radikálov na stabilné molekuly. Niektoré esenciálne oleje a CO2 extrakty majú obidve tieto schopnosti. Jeden z najúčinnejších je CO2 extrakt rozmarínu.

Ďalším spomínaným faktorom vplývajúcim na starnutie našej pokožky je slnečné žiarenie, konkrétne UVA a UVB, ktoré je škodlivé pre pokožku, spôsobuje jej starnutie a poškodenie DNA v bunkách. Avšak, určitý stupeň vystavenia pokožky slnku je potrebný pre našu psychiku a produkciu vitamínu D, ktorý pozitívne ovplyvňuje imunitný systém. Takže vystavovať sa slnečným lúčom by sme sa mali v bezpečných dávkach a zároveň nezabúdať na ochranu pred UV žiarením používaním opaľovacích krémov, najmä na ruky a tvár.

Ak pri opaľovaní používate ako ochranu pred preniknutím UV žiarenia do pokožky prírodnú kozmetiku, mali by ste vedieť, že žiadny rastlinný ani esenciálny olej nevykazuje dostatočný UV faktor. Testy, ktoré boli vykonané, sa uskutočnili in vitro (testy na bunkách uskutočnené v skúmavke), jediným testom preukázateľným ochranu pred UV žiarením je však testovanie na ľuďoch. Preto odporúčame ako ochranu pred UV žiarením mechanické filtre na báze oxidu zinku alebo titánovej beloby doplnené o rastlinné a esenciálne oleje bohaté na antioxidanty a antioxidačné enzýmy.

V našej pokožke redukuje negatívny dopad UV žiarenia na naše bunky látka nazývaná skvalén. Skvalén dokáže pred oxidáciou ochrániť esenciálny olej z ruže. Ďalším esenciálnym olejom vhodným na ochranu našej pokožky pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia je olej z pačuli, ktorý dokáže zabrániť podráždeniu po nadmernom slnení. Z rastlinných olejov je to olej z granátových jabĺčok, ktorý dokáže zabrániť starnutiu a podľa niektorých štúdií zvyšuje odolnosť proti tvorbe rakovinových buniek.

Všetky tieto spomínané oleje preto odporúčame pravidelne aplikovať na pokožku pred alebo po opaľovaní (alebo spolu s opaľovacím krémom). Pleťové oleje od Mylo bohaté na antioxidanty a prospešné oleje na zmiernenie negatívnych vplyvov UV žiarenia: Ava, Flóra, Olivín a Prebudenie a pleťová maska: Gaia.

Štúdie, z ktorých sme čerpali:

1)  Protective effect of pomegranate derived products on UVB-mediated damage in human reconstituted skin

2) In vitro sun protection factor determination of herbal oils used in cosmetics

3) Prevention of UV radiation-induced cutaneous photoaging in mice by topical administration of patchouli oil

4) New and unexpected cosmetic properties of perfumes. Effects upon free radicals and enzymes induced by essential oils, absolutes and fragrant compounds

 

 
naspäť na Blog

Pridaj komentár