Menej je viac

Určite poznáte porekadlo, že menej je viac. Ale čo to naozaj znamená pri nákupnom správaní? Porozprávali sme sa so Zuzkou Dutkovou, zakladateľkou Platformy udržateľnosti o tom, ako sa vyrovnať s potrebou nakupovania nepotrebných vecí, aj o tom, koľko produktov reálne potrebujeme v kúpeľni.

Ahoj Zuzka, môžeš sa nám v krátkosti predstaviť a povedať, čo ťa viedlo k zmene spôsobu myslenia o nakupovaní? 

Moja zmena začala veľmi podvedome. Nepovedala som si jedného dňa: Tak a dosť! Od zajtra všetko zmením. Bolo to zľahka a postupne. Za svoj “bod zlomu” však považujem prečítanie si knihy od Marie Kondo, Kúzelné upratovanie. Ona sama hovorí, že ak si doma upraceme raz a navždy, uprace sa nám aj život. A u mňa sa to naozaj stalo. Keď sa na to spätne pozerám, upratanie si šatníka bolo začiatkom mojej cesty k zodpovednému životu a k práci snov. O tri roky neskôr som založila svoju prvú značku, Dutka, a neskôr Platformu udržateľnosti. V tej teraz robím live streamy na Instagrame o zodpovednej aj nezodpovednej móde, organizujem SWAPy oblečenia v Bratislave a vzdelávam ľudí prostredníctvom prednášok vo firmách.

Čo pre teba znamená menej je viac pri nakupovaní?

Ja to volám “zodpovedná spotreba” a myslím, že je to jeden z krokov, ktorý môže každý z nás urobiť hneď zajtra bez toho, aby minul extra peniaze, či investoval viac času. Zodpovedná spotreba pre mňa znamená, že viem, čo robím. Uvedomujem si, čo a prečo nakupujem. Keď som začala pozorovať, čo robím, získavala som “reakčný čas”, vďaka ktorému som sa mohla rozhodnúť, či to, čo práve držím v ruke, naozaj potrebujem, alebo je to len rozmar. Vďaka tejto jednoduchej praxi môžeme zistiť, že mnoho vecí skratka nepotrebujeme.

Bezhlavé nákupy veľakrát pramenia z toho, že si chceme spraviť lepšiu náladu, alebo je to náplasť na nejaký hlbší psychologický problém. Ako sa ty vyrovnáva s touto tendenciou? 

Aj ja som si často kupovala oblečenie a drahé topánky, aby som zapadla. Alebo som nakupovala pre rozveselenie, keď som bola smutná alebo za odmenu, keď sa mi niečo podarilo. Takže sa s tým viem stotožniť a myslím, že sa to aj u iných deje veľmi často. To uvedomenie si, čo vlastne robím, bolo pre mňa veľmi dôležité. Ale je to proces zmeny, ktorý môže trvať roky. Mne naozaj veľmi dlho trvalo, kým som si priznala, že to robím. A zmeniť to, si vyžadovalo veľkú dávku disciplíny a každodennú prácu na sebe.

Vieme, že sa primárne venuješ móde, ale prednedávnom si vo svojom live streame hovorila o tom, že ti skoro rok trvalo minúť všetku kozmetiku, ktorú si mala nakúpenú. Čo ťa viedlo k tomuto rozhodnutiu?

Áno, fashion is my passion (haha). Na sebe však vidím, že je jedno, v ktorej oblasti začnete žiť zodpovednejšie, časom sa vám to dostane aj do ostatných oblastí života. Na začiatku roku 2019 som si do svojich ročných cieľov napísala, že sa zbavím plastov v kúpeľni. Zároveň som si však uvedomovala, že ak by som jeden deň chytila všetky produkty v plaste, vyhodila ich do koša a na druhý deň si nakúpila nové, bolo by to úplne proti pravidlám zero waste. Išla by som proti zásade neplytvania, ktorá je podľa mňa dôležitejšia, ako nemať žiadne plasty v kúpeľni, HLAVNE AK TIE PRODUKTY UŽ MÁTE KÚPENÉ. Hlavným dôvodom toto urobiť, bola najmä túžba používať vegánske a prírodné produkty a zároveň samotné obmedzenie plastov. Páči sa mi aj myšlienka, že by sme si na telo nemali dávať nič, čo nemôžeme jesť. Tento level som síce ešte nedosiahla, ale viem, že jedného dňa ho dosiahnem.

V poslednej dobe sa častokrát skloňuje veta, že udržateľnosť je drahá. Aký máš ty k tomu postoj? 

To je jedna z otázok, ktorú mi kladú na každej mojej prednáške. Je dôležité povedať, že ja hovorím k ľuďom, ktorí nie sú v hmotnej núdzi ani inak sociálne znevýhodnení. A preto si stojím za tým, že pre nás udržateľnosť nie je drahá. Je to len o tom, ako chytro vieme s našimi peniazmi pracovať. Zoberme si napríklad také obyčajné mydlo, ktoré nám v kúpeľni vie nahradiť mydlo na ruky, sprchový gél aj penu na holenie. Takže si namiesto 3 produktov kúpim jeden. Rovnako je to s krémami, maskami, kúrami na vlasy… Zistite, koľko toho naozaj potrebujete. Ja čím ďalej tým viac zisťujem, že mi stačí pár kvalitných produktov, ktoré vydržia. A preto cenu neriešim. Je to investícia do mojej krásnej a zdravej pokožky a do pevných vlasov. 

Ktoré produkty teraz v kúpeľni máš a na čo všetko ich používate? 

Tuhé mydlo, vždy mám v kúpeľni dve, jedno na telo a jedno na ruky, krém na tvár, čistiaci gél a toner na pleť, šampón, masku a olej na vlasy, deodorant. Priznám sa, že mojím kúpeľňovým guilty pleasure sú rúže! Tých mám stále dosť, ale na svoju obranu poviem, že pravidelne používam každý jeden z nich. Dávam si ich na pery aj líčka. Ani tu netreba zabúdať na radosť z vecí. Ak vám rúže robia radosť tak ako mne a viete, že ich používate, kúpte si ich a radujte sa z nich. Dokonca aj tieto sa dajú kúpiť slovenské a vegánske. Z dekoratívky mám ešte špirálu, a jednu paletku očných tieňov. To je všetko. Je to spolu asi 25 produktov, z toho 15 je rúžov. Vždy som pekne upravená, voňavá a moja pleť aj vlasy sú krásne, zdravé a žiarivé. Takže sa to dá.

Ako sú podľa teba “drahé” udržateľné produkty do kúpeľne? 

Myslím, že keby som si spočítala, koľko teraz miniem na kúpeľňové produkty vs. koľko som mesačne míňala v minulosti, je to určite menej. I keď jednotlivé produkty stoja viac. Znovu sa ale vrátim na začiatok – položte si otázku, koľko toho reálne potrebujete. A keď si na ňu odpoviete, určite si, aký máte na kozmetiku budget a na základe neho si nájdite najvhodnejšiu alternatívu. Je mnoho kvalitných slovenských značiek, ktoré majú rôzne cenové relácie. A preto, tak ako to hovorím pri móde, aj tu platí, že v dnešnej dobe sa už nemôžeme vyhovárať na to, že by neexistovali alternatívy. Viete, ako to je. Kto hľadá, nájde.

Autor fotiek: Daniela Benková

Rozhovor pripravila Veronika Ragan

 
naspäť na Blog

Pridaj komentár