Jednota tela, duše a mysle

Hovorí sa, že komunikácia je základom každého funkčného vzťahu. A čo tak vzťah nás k sebe samým? Naše vlastné telo sa nám veľakrát snaží niečo povedať, ale my tie signály ignorujeme. Predstavme si, že by sme to robili v partnerskom vzťahu. Partner alebo partnerka nám bude niečo naznačovať a my si ho nebudeme všímať, nebudeme reagovať na jeho podnety, alebo ho budeme úplne ignorovať. Viete si predstaviť, k čomu by to viedlo? Áno, viedlo by to k hádkam, partnera by váš prístup zraňoval a pravdepodobne by dlho takýto vzťah nevydržal. Tak isto sa správa naše telo, vysiela signály a my by sme mali tieto signály počúvať s porozumením a vhodne na ne reagovať.

Dôležité je uvedomiť si, že my jediní sme si schopní načúvať a porozumieť samým sebe. Neexistuje univerzálny kľúč na to, ako analyzovať vnútorné signály nášho tela, avšak začať sa počúvať je vôbec prvým krokom k uzdraveniu. V momente, keď sa niečo v našom tele deje, tak vyšle signál. Signály môžu byť rôzne, môže ísť o bolesť, horúčku, kožnú reakciu, lámavosť vlasov alebo nechtov, prípadne únavu celého organizmu. Liekmi dokážeme tieto signály potlačiť a myslíme si, že sme zdraví. V podstate liečime len symptóm a nie príčinu problému a umožňujeme tak, aby sa napríklad ďalej šírila infekcia, ničíme si ďalej svalstvo alebo nervový systém a podobne. 

V našom prostredí dochádza k neustálym zmenám a v dnešnom uponáhľanom svete na to veľakrát nestíhame reflektovať. Ranné kruhy pod očami pripíšeme tomu, že sme zle spali. Nanesieme na ne mejkap a tvárime sa, že tak to má byť, namiesto toho, aby sme sa na chvíľu zastavili a zamysleli nad tým, či si nepotrebujeme oddýchnuť a ísť na pár dní do prírody, bez počítača a mobilu. Len na chvíľu vnímať vôňu lesa. Alebo si pred spaním namiesto pozerania televízie prečítať knihu. 

Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele zdravý duch. Avšak platí to aj naopak. Práve zdravé telo nám umožňuje cítiť psychickú pohodu a psychická pohoda nám umožňuje byť bližšie k sebe. Odporúčame vám nájsť si aspoň pár minút denne pre seba. Zastavte sa a chvíľku vnímajte, aké signály vám vaše telo vysiela. Počúvajte, ako sa vám prihovára. Doprajte si pár minút lásky.

Pripravila: Veronika Raganová, absolventka odboru Psychológia 

(Tento text nie je lekárske stanovisko, ide iba o odporúčanie odborníka na danú tému)

naspäť na Blog

Pridaj komentár