Čo je skvalén a čo skvalán?

Dva pojmy, s ktorými sa pri téme starostlivosti o pleť stretávame čoraz častejšie. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Skvalén s písmenom „e“ je tuk, ktorý prirodzene vytvárajú naše mazové žľazy, aby hydratovali a udržali ochrannú bariéru našej pokožky. Tento telu vlastný lipid pôsobí ako antioxidant a bojuje proti poškodeniu pokožky voľnými radikálmi. Bohužiaľ pre nás všetkých, naša prirodzená produkcia skvalénu sa po tridsiatke výrazne spomaľuje, preto je vhodné ho pokožke dodávať prostredníctvom kozmetických prípravkov.

Okrem ľudského tela sa skvalén vo vysokých koncentráciách nachádza aj v žraločej pečeni. Preto bol olej zo žraločej pečene dlhý čas jedným z najbežnejších zdrojov skvalénu v kozmetike. Zo zrejmých etických dôvodov však mnoho kozmetických spoločností upustilo od používania tohto druhu skvalénu vo svojich výrobkoch. V súčasnosti sa získava väčšinou z rastlín, ako sú olivy a ryžové otruby, ale aj z amarantového semena, pšeničných klíčkov alebo dokonca z cukrovej trstiny.

Skvalén však vo svojom prirodzenom stave nie je príliš stabilný, a preto na účely starostlivosti o pokožku prechádza procesom nasýtenia nazývaným hydrogenácia, aby sa z neho stal skvalán s písmenom „a“. Ak by skvalén nebol hydrogenovaný, pri vystavení vzduchu by oxidoval a stratil svoje účinky.

Najdôležitejšia funkcia skvalánu v kozmetických prípravkoch je, že udržiava našu pokožku hydratovanú. V bunkách pokožky funguje ako prirodzená bariéra, uzatvára póry a tým zabraňuje strate vlahy pleti. Účinne uzamyká v pleti vlhkosť a napomáha k zlepšeniu jej prirodzeného vzhľadu. Zvyšuje pružnosť pokožky a pomáha znižovať výskyt vrások. Je nekomedogénny, preto sa skvele hodí pre starostlivosť o pokožku v každom veku, vrátane mladej a problematickej. Ďalšou skvelou výhodou skvalánu je to, že je bez zápachu a nie je bežným dráždidlom alebo alergénom, takže je nepravdepodobné, že by na neho reagovala aj citlivá pokožka.

Skvalán nájdete v týchto našich produktoch: Prebudenie, Ako vánok, Flóra, Ava

 

Pripravila: Petra Vagaská

Foto: www.petrarjabinin.com

Zdroje: www.cosmeticsdesign-europe.com, www.skinchakra.euwww.aroma-zone.com

naspäť na Blog

Pridaj komentár